Këshilltarja e Kryeministrit Kurti si dhe Kryetarja e degës së PVD-ës në Preshevë znj.Ardita Sinani së bashku me Presidenten Osmani, Kryeministrin Kurti dhe Kryeparlamentarin Konjufca takojnë Ambasadorin Walker
Gjithashtu, Ardita Sinani ishte e ftuar edhe në manifestimin qendror të shënimit të kësaj ngjarje.

Lajmi i plot 👇

Bashkë me presidenten e Republikës së Kosovës, SH.S. znj. Vjosa Osmani, kryeministrin, z. Albin Kurti e kryetarin e Kuvendit, z. Glauk Konjufca, sot nderuam e përkujtuam 45 viktimat në masakrën e Reçakut.

24 vite më parë, masakra e Reçakut u bë simboli i ndërgjegjësimit të botës së civilizuar ndaj krimeve të tmerrshme ndaj civilëve shqiptar.

Në mesin e shumë pjesëmarrësve nga të gjitha trojet shqipfolëse, prezent në nderim të viktimave ishte edhe Ambasadori, William Walker.

Njeriu që për shqiptarët u bë zëri i së vërtetës. Zëri që alarmoi botën se me çfarë po përballej një popull vetëm se ishin shqiptarë.

Lavdia do të jetë përherë e dëshmorëve, martirëve e të rënëve. E kujtimi i përjetshëm për ta është i yni,ka shkruar znj.Sinani

LAVDI!

Më shumë artikuj të ngjashëm
Më shumë nga Wikiliks
Shfaq më shumë në Lajme