Faqja Kryesore Botë Biden thotë se po zhvillohen “diskutime” për zgjatjen e mundshme të evakuimit nga Afganistani

Biden thotë se po zhvillohen “diskutime” për zgjatjen e mundshme të evakuimit nga Afganistani

2 Min e Lexuar
0
0
9

Presidenti Joe Biden tha të dielën se evakuimi i amerikanëve, afganëve në rrezik dhe të tjerëve nga aeroporti i Kabulit është përshpejtuar këtë fundjavë, megjithëse mbetet i prekshëm ndaj kërcënimeve të paraqitura nga grupi ekstremist i Shtetit Islamik.

Një javë pasi talebanët morën kontrollin e Afganistanit me kapjen e Kabulit, Biden tha se po zhvillohen diskutime midis zyrtarëve ushtarakë për zgjatjen e mundshme të transportit ajror përtej afatit të Biden më 31 gusht.

“Shpresa jonë është se nuk do të na duhet ta shtyjmë, por ka diskutime”, citohet të ketë thënë ai, duke sugjeruar mundësinë që të konsultohen edhe talebanët, përcjell Telegrafi.

Që nga 14 gushti, një ditë para se talebanët të hynin në Kabul, transporti ajror ka evakuuar 28,000 njerëz, tha Biden.

Ai nuk dha detaje, por ky numër duket se përfshin jo vetëm fluturimet ushtarake amerikane, por edhe fluturimet ushtarake charter dhe jo-amerikane.

Duke folur në Shtëpinë e Bardhë, Biden tha se 11,000 njerëz ishin dërguar me avion nga Kabuli në një periudhë 36-orëshe këtë fundjavë, por ai nuk dha detaje.

Numri duket se përfshin fluturime me aeroplanë ushtarakë jo-amerikanë, si dhe aeroplanë transporti të Forcave Ajrore të SHBA-së C-17 dhe C-130 që kanë fluturuar çdo ditë nga kryeqyteti.

Më shumë artikuj të ngjashëm
Më shumë nga Wikiliks
Shfaq më shumë në Botë