Faqja Kryesore Teknologji Pesë gjërat që duhet të dini përpara se të shkarkoni Signal dhe të lini WhatsApp

Pesë gjërat që duhet të dini përpara se të shkarkoni Signal dhe të lini WhatsApp

9 Min e Lexuar
0
0
171

Me rregulloret e reja të privatësisë të imponuara nga WhatsApp, shumë po i drejtohen aplikacionit Signal.

Signal është aplikacioni i mesazheve të çastit për të cilin të gjithë flasin pas bumit të shkarkimeve në ditët e fundit. Por a e dini se çfarë është? Cilat janë përparësitë e tij dhe mbi të gjitha kufijtë e tij?

Lexo Edhe:

Apple rimerr titullin e brendit më të vlefshëm në botë

Meqenëse Whatsapp përditrësoi kushtet e reja të përdorimit dhe termat e privatësisë, duke njoftuar se të dhënat e përdoruesit do të ndahen me aktivitete të ndryshme të grupit Facebook, si Instagram dhe Messenger, shumë prej tyre kanë kërkuar një alternativë më të sigurt për mesazhe private.

Pavarësisht se ligjet e privatësisë aktualisht në fuqi në Evropë i bëjnë të gjitha ndryshimet e reja joefektive, duke lënë të njëjtat rregulla të privatësisë si më parë.

Signal duket se ka të gjitha kërkesat që përdoruesit po kërkojnë. Aq sa shkarkimet e tij si në Play Store ashtu edhe në iOS App Store janë rritur me 4 200% në bazë javore.

E përkthyer do të thotë që aplikacioni është shkarkuar nga 7.5 milionë njerëz midis 6 dhe 10 janarit.

Por çfarë është Sinjali dhe si funksionon?

Signal nuk është asgjë më shumë sesa një aplikacion i mesazheve të çastit që ju lejon të dërgoni mesazhe chat dhe të bëni thirrje me video.

Është në dispozicion falas për pajisjet Android dhe iOS.

Me pak fjalë, asgjë ndryshe nga Whatsapp, përveç faktit që konsiderohet më i sigurt se aplikacionet e tjera.

Signal u zhvillua në 2013 nga një grup aktivistësh të privatësisë dhe mbështetet nga një organizatë jofitimprurëse, Fondacioni Signal.

Gjëja interesante është se Signal financohet, ndër të tjera, nga Brian Acton, themeluesi i Ëhatsapp, i cili u largua nga kompania e tij, sepse nuk ishte dakord me menaxhimin e grupit Facebook Inc.

Si funksionon?

Funksionimi i Signal është mjaft i thjeshtë dhe i menjëhershëm. Me Signal ju mund të bisedoni dhe telefononi me video personat në listën tuaj të kontakteve, thjesht duhet të keni numrin e tyre të telefonit.

Para së gjithash, duhet të instaloni aplikacionin zyrtar të shërbimit në smartphone, tablet ose PC tuaj.

Pas shkarkimit të aplikacionit, duhet ta hapni atë dhe të jepni lejet e nevojshme për ta bërë atë të funksionojë siç duhet. Më pas do të duhet të futni numrin tuaj celular dhe një kod që do t’ju dërgohet me tekst si verifikim.

Sapo të keni mbaruar, thjesht gjeni emrin e personit me të cilin dëshironi të bisedoni dhe filloni të shkruani mesazhet tuaja.

Cilat janë përfitimet e Sinjal?

Dërgimi i mesazheve dhe përmbajtjes multimediale në Signal rregullohet përmes kriptimit “end-to-end”. Që do të thotë se bisedat midis përdoruesve të aplikacioneve mund të shihen vetëm nga dërguesi dhe marrësi.

Është pikërisht çështja e sigurisë ajo që ka nxitur shumë njerëz për të shkarkuar këtë aplikacion: sipas burimeve të brendshme, Signal është padyshim më i sigurt se Whatsapp.

Sepse, jo vetëm për enkriptimin “end-to-end”, por edhe sepse Signal mban shumë pak të dhëna (për të qenë të saktë, ai mban vetëm numrin e telefonit, kohën e lidhjes së fundit me serverin dhe datën e regjistrimit).

Së fundmi, fakti që aplikacioni menaxhohet nga një organizatë jofitimprurëse është sigurisht një arsye tjetër pse Signal vlerësohet.

Mbështetësit e Signal

Pikërisht sepse konsiderohet nga ekspertët e sigurisë kibernetike një aplikacion shumë i sigurt nga pikëpamja e privatësisë, Signal ka qenë gjithmonë shumë i popullarizuar në mesin e gazetarëve dhe aktivistëve që kanë një interes të veçantë për të mbrojtur komunikimet e tyre, dhe gjithashtu midis zyrtarëve të Komisionit Evropian.

Midis mbështetësve të Signal janë Edward Snoëden, një ish konsulent i NSA dhe aktivist dhe denoncues i SHBA, Jack Dorsey, CEO i Twitter dhe themeluesi i Tesla Elon Musk, i cili disa ditë më parë ndau një cicërimë duke u kërkuar ndjekësve të përdorin Sinjalizoni, duke favorizuar shkarkimin masiv të aplikacionit.

A është Whatsapp me të vërtetë i rrezikshëm?

Suksesi i fundit i Signal erdhi për shkak të cilësimeve të reja të privatësisë së Whatsapp, të cilat do të hyjnë në fuqi më 8 Shkurt.

Aplikacioni Facebook Inc. në fakt ka ndryshuar termat dhe kushtet e tij të përdorimit duke njoftuar se të dhënat e përdoruesit do të ndahen me aktivitete të ndryshme të grupit prind.

Sidoqoftë, duhet të sqarohet një gjë: pasojat e politikës së re të privatësisë janë shumë të ndryshme në Shtetet e Bashkuara, sesa në vendet anëtare të Bashkimit Evropian. Kjo është për shkak se GDPR zbatohet në Evropë, dmth Rregullorja e Përgjithshme e Mbrojtjes së të Dhënave në fuqi që nga 2018.

Më shumë artikuj të ngjashëm
Më shumë nga Wikiliks
Shfaq më shumë në Teknologji