Faqja Kryesore Argëtim Stil & Trend Këto benefite të avokados nuk i keni ditur më parë

Këto benefite të avokados nuk i keni ditur më parë

1 Min e Lexuar
0
0
165

Avokadon e shohim në shumë sallata si dhe pjata të ndryshme. Veç shijes së mirë, avokado është një ushqim shumë i ushqyeshëm. Ai është shumë efikas në normalizimin e nivelit të kolesterolit në gjak,gjithashtu mund të shërbejë edhe për të parandaluar infarktet.

Më poshtë ju sjellim disa nga karakteristikat e tij

Është shumë ushqyes

Avokado-ja përmban shumë vitamina dhe elemente të tjera si magnez,hekur,fibra dhe proteina, të cilat janë  shumë të rëndësishme për trupin tonë.

Ul presionin e gjaku

Avokadoja ka në përbërjen e tij potasium, i cili redukton presionin e gjakut dhe parandalon ataket kardiake.

Përmirëson tretjen

Avokado-ja ndihmon tretjen duke qenë se është shumë i pasur me fibra.

Ul nivelin e kolesterolit

Konsumi i një avokadoje në ditë mund të reduktojë nivelin e kolesterolit në gjak.Kjo sipas studiuesve të Universitetit  të Pensilvanisë.

Më shumë artikuj të ngjashëm
Më shumë nga Wikiliks
Shfaq më shumë në Stil & Trend