Ragmi Mustafi, këshilltar i zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi, ka folur për letrën e senatorëve amerikanë, Joni Ernst dhe Gary Peters, që ia kanë dërguar Sekretarit amerikan të Shtetit, Antony Blinken, në lidhje me të drejtat e shqiptarëve në Luginën e Preshevës.

Në Info Magazine të Klan Kosovës, këtë veprim të senatorëve e ka quajtur një hap të madh, si dhe ka shtuar që ShBA-ja është e informuar për të gjitha zhvillimet në Luginë.

“Megjithatë, çështja e krijimit e një agjende, sidomos futja e Luginës së Preshevës në agjendën e ShBA-së është një hap i madh”.

“Madje, në vet letrën që i referohet theksohet se ka raporte edhe të BE-së, përmenden edhe raportet e DASH-it mbi diskriminim e shqiptarëve të Luginë së Preshevës dhe spastrimin e adresave që po bën Serbia. Avokimi ka të bëjë si futje në agjendën shtetërore”, ka thënë Mustafi./Klankosova.tv

Më shumë artikuj të ngjashëm
Më shumë nga Wikiliks
Shfaq më shumë në Lajme